Kush eshte Aga Karaxhaj jasht serialit Stambolli i Pameshirshem?

Emri i tij i vertet eshte Fikret Kuskan.

Ka lindur në  22 Prill të vitit 1965 në Stamboll. Babai i tij ka emigruar nga Shqipëria dhe aktori kaloi të gjithë fëmijërinë e tij në Istinye.

Pas vdekjes së të atit aktori u detyrua të braktiste shkollën dhe u zhvendos të jetonte në Tokat për 3 vite. Ai u rikthye sërisht në Stamboll për të vazhduar studimet e tij të shkollës së  mesme ku filloi dhe interesin e tij për teatrin.

Pas diplomimit të tij Fikret themeloi së bashku me miqtë e tij më të mirë një studio fotografie por pasioni për teatrin nuk rreshti së qenuri një prioritet për të.

Ai filloi studimet për karrierën e tij në Istanbul University State Conservatory. Debutimin e tij të parë aktori i mirënjohur e  kishte në filmin Sis në rolin e Muratit.

Aktori numëron me dhjetra seriale. Disa prej tyre janë:
Cemberimde Gul Oya në rolin e  Kahraman, Hanimin Ciftligi, Hayat Devam Ediyor, Yasak, Zalim Istanbul

Check Also

Martohet “Meleku” dhe “Halili”

Aktualisht në ekranin e RTV21 është duke u transmetuar njëri prej serialeve më të shikuara …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *